شیمی آلی

مشتقات بنزن

بنزن یکی از مهم ترین ترکیبات شیمیایی در شیمی آلی می باشد . این مولکول از شش اتم کرین که در حلقه کنار یکدیگر قرار گرفته اند تشکیل شده است و هر کربن با یک اتم هیدروژن پیوند دارد. با جایگزینی یک یا چند هیدروژن با گروه های عاملی مختلف تعداد زیادی ترکیب با خواص مختلف به وجود می آید که مشتقات بنزن هستند .

این اینفوگرافی به بررسی چند نمونه مهم این مشتقات پرداخته است.

مشتقات بنزن
مشتقات بنزن

 

ترکیباتی که در ساختار خود دارای حلقه ی بنزنی هستند غالبا ترکیبات آروماتیک نامیده می شود اما تعریف جدید آروماتیک به ترکیبات مولکول بازمی گردد.

نام گذاری مشتقات بنزن در شیمی آلی کمی گیج کننده است . بر خلاف ترکیبات ساده آلی که غالبا با استفاده از ترکیبات سیستماتیک نام گذاری می شوند مشاهده می شود که این ترکیبات نام هایی طبق قواعد آیوپاک ندارند . این موضوع به این برمی گردد که مشتقات بنزن بیشتر با نام های رایج استفاده می شود تا نام های آیوپاک.

برای مثال تولوئن بیشتر مورد توجه است تا متیل بنزن.

بسیاری از مشتقات بنزن در صنایع مختلف استفاده های فراوانی دارند به عنوان مثال پلی استایرن که از پلیمر شدن استایرن به دست می آید در سال صد ها کیلوگرم تولید می شود و در صنایع مختلف نظیر پلاستیک سازی ، بسته بندی غذا و … مورد استفاده قرار می گیرد.

ترکیبات پیچیده تر مبتنی بر پایه بنزن در پزشکی نیز کاربرد دارند برای مثال استامینوفن دارویی که برای تسکین درد و درمان سردرد استفاده می شود بر پایه این مواد ساخه شده است.

به عنوان نکته پایانی باید اشاره کنیم که  بنزن جزو مواد سرطان زا می باشد ولی این بدین معنا نیست که همه ی ترکیباتی که داری حلقه ی بنزنی در ساختار خود هستند سرطان زا اند . این یک تصور غلط است که وقتی از یک ماده برای تولید یک ماده ی ضروری شیمیایی استفاده می کنیم محصول نیز خطرات ماده ی اولیه را دارد. بسیاری از موادی که در مواد غذایی روزمره ما وجود دارد در ساختار خود دارای حلقه ی بنزنی هستند .

 

ورود به کانال تلگرام 

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
https://cheminfinity.com/%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c-%d8%a2%d9%84%db%8c/%d9%85%d8%b4%d8%aa%d9%82%d8%a7%d8%aa-%d8%a8%d9%86%d8%b2%d9%86/
Twitter
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *