شیمی صحنه ی جرم

شیمی صحنه ی جرم : شناسایی اثر انگشت

برای ظاهرسازی اثر انگشت موجود در صحنه ی جرم  تعدادی از تکنیک های شیمیایی نیاز است که در اینجا به چهار مورد از انها اشاره می شود.

شیمی صحنه جرم : شناسایی اثر انگشت
شیمی صحنه جرم شناسایی اثر انگشت

 

انواع اثر انگشت 

  • اثر های آشکار

به اثر انگشت هایی گفته می شود که روی سطوح سخت به جا می ماند و بدون واسطه ماده شیمیایی قابل مشاهده هستند.

  • اثر های پنهان

اثرهای پنهان اثراتی است که باقی مانده چربی یا عرق پوست روی سطوح هستند و قابل مشاهده نیستند در نتیجه برای ظاهر سازی آنها می بایست از تکنیک های ویژه ای استفاده کرد.

  • اثر های پلاستیکی

به اثرانگشت هایی که روی سطوح صاف و به صورت سه بعدی مانند رنگ خیس و موم باقی می مانند اتلاق می شود.  این اثرات قابل مشاهده هستند و می توان از انها بدون واسطه تکنیک شیمیایی خاصی عکس برداری کرد .

روش های آشکار ساری 

  • پودرهای مخصوص ظاهر سازی اثر های پنهان

ترکیبات پودری که در شناسایی اثرات پنهان به کار می روند غالبا دارای ترکیبات رنگدانه ای و ترکیبات شامل اتصال دهنده ها می باشند . وقتی این پودر ها روی یک سطح مورد استفاده قرار می گیرند به چربی باقی مانده از اثر انگشت می چسبند و آن را قابل مشاهده می کند.

  • ظاهر کننده های شیمیایی

Ninhydrin یکی از متداول ترین ظاهر کننده های شیمیایی است . این ماده با امینو اسید های موجود در عرق واکنش داده و ترکیب بنفش رنگی ایجاد می کند که قابل مشاهده است. ظاهر کننده های دیگر مانند  (۱,۲diazafluoren-9-one (DFO اثر انگشت ها را با رنگ های دیگر نشان می دهند

  • فومینگ سیانو اکریلات

یکی دیگر از راه های ظاهر سازی اثر انگشت های پنهان (latent print ) استفاده از سیانو اکریلات هاست که این مواد در چسب قطره ای یافت می شوند.سیانو اکریلات ها با باقی مانده ی اثر انگشت ترکیب می شوند و تشکیل یک طرح سه بعدی سفید می دهند.

  • ته نشینی اتم های فلز در شرایط خلا ( VMD )

برای انجام این کار لایه ای از اتم های فلزی روی سطح پوشانده می شود و تحت خلا قرار می گیرد تا با این کار اثر انگشت آشکار شود . این اتم های فلزی مخلوطی از طلا و روی است . طلا در چربی پخش می شود در حالی که روی در محیط های چرب ته نشین و پخش نمی شود (در واقع همین ویژگی علت استفاده روی است)

این اینفوگرافی ترجمه اختصاصی وبسایت cheminfinity.com  می باشد

ورود به کانال تلگرام

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.