آموزش پلیمر

آشنایی با پلاستیک

آشنایی با پلاستیک

پلاستیک:

پلاستیک در طبیعت وجود ندارد بلکه باید ساخته شود. با اینکه بیشتر پلاستیک ها از مواد شیمیایی موجود در نفت ساخته می شود ، برخی انواع پلاستیک از چوب ، زغال و یا گاز طبیعی به دست می آید. پلی اتیلن ، پلی اسیتیرن ، پی وی سی نایلون از انواع رایج پلاستیک است.

پلاستیک ها برخلاف چوب نمی پوسند و بر خلاف آهن و فولاد زنگ نمی زنند. پلاستیک ها سبک اند و تقریبا می توان آن ها را به هر شکلی در آورد. بیش تر آن ها جریان برق را از خود عبور نمی دهند. بنابراین می توان از آن ها برای پوشش سیم ها ، دو شاخه ها و دیگر وسایل برقی استفاده کرد. بعضی از پلاستیک هاسخت اند و بعضی نرم اند و کش می آیند. بسیاری از آنها شفاف اند. بعضی از آن ها را می توان با حباب های ریز هوا پر کرد و از آن ها در بسته بندی استفاده کرد. از بعضی از آنها می توان الیاف نازکی بیرون کشید و آن ها را بافت و پارچه تهیه کرد و بعضی را می توان در ساختن رنگ و چسب به کار برد.

 

تهیه پلاستیک:

پلاستیک را از مواد شیمیایی نفتی (یا یک ماده ی اولیه ی دیگر) با استفاده از گرما ، فشار و مواد شیمیایی دیگر تهیه می کنند. ماده بدست آمده به گونه ای است که مولکول های آن به هم می پیوندند و تشکیل زنجیره های بلندی می دهند. موادی نظیر پلاستیک ها که مولکول هایی با زنجیر بلند دارند پلیمر نامیده می شود. همین نحوه قرارگیری زنجیرهاست که خواص ویژه ای به پلاستیک ها می دهد. وقتی پلاستیک های تازه ساخته شده داغ اند ، نرم و قابل شکل دادن اند. در واقع واژه “پلاستیک” به معنی قابل شکل دادن است. پلاستیک ها به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند: یکی ترموپلاستیک ها که وقتی خنک شوند سفت می شوند اما می توان بارها و بارها آن ها را ذوب کرد و شکل داد. سطل ها ، ظرف های شستشو و نظایر آن از این مواد ساخته شده اند. ترموست ها دسته ی دیگری از پلاستیک ها هستند که نمی توان آن ها را بیش از یک بار ذوب کرد. دسته قابلمه ها و نظایر آن از این مواد ساخته شده اند.

 

شکل دادن پلاستیک ها:

راه های مختلفی برای شکل دادن به پلاستیک ها وجود دارد. بطری های پلاستیکی از راه “قالبگیری بادی” تهیه می شوند. در این روش از فشار هوا برای فشردن “حباب” دائمی از پلاستیک نرم به جدار قالب استفاده می کنند ، برای ایجاد خلا نیز به شیوه مشابهی عمل می کنند. بدین ترتیب که یک ورق نرم پلاستیک درون قالب مکیده می شود و جسم بزرگی نظیر وان یا لگن ظرفشویی ساخته می شود. شانه ها یا اسباب بازی های پلاستیکی حاصل “قالبگیری تزریقی” اند. در این روش ماده ذوب شده با فشار وارد قالب می شود. میل پرده، لوله ها و عایق سیم ها از راه “روزن رانی” تهیه می شوند. در این شیوه پلاستیک ذوب شده فشرده می شود و از روزنه ای که شکل خاصی دارد بیرون رانده می شود. درست مثل بیرون بیرون آمدن خمیر دندان از لوله. با استفاده از غلتک نیز می توان پلاستیک را فشرده و به ورق نازک تبدیل کرد.

پلاستیک
پلاستیک
ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
https://cheminfinity.com/education/%d8%a2%d8%b4%d9%86%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a7%d8%a8%d8%aa%d8%af%d8%a7%db%8c%db%8c-%d8%a8%d8%a7-%d9%be%d9%84%d8%a7%d8%b3%d8%aa%db%8c%da%a9/
Twitter
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *