آزمایشگاه

نحوه ساخت چسب كازئين

چسب کازئین

casein

چسب کازیین خمیر ضد آب سردکاری است که از حل‌کردن کازئین در یک قلیای ملایم مانند آمونیاک ساخته می‌شود.

چسب ساخته شده از پروتئین شیر ، به ویژه در نجاری و درود‌گری مصرف می‌شود.

 

تهیه چسب کازیین

وسايل مورد نياز:

بشر

ارلن و پمپ خلا

قيف بوخنر

گرم كن الكتريكي و دماسنج

كاغذ صافي

شيشه ساعت

شير بدون چربي ۰%

اسيد لاكتيك

هيدروكسيد سديم

هيدروكسيد كلسيم (آهك آبدار)

روش كار:

مقدار ۱۵۰ ميلي ليتر شير را در بشر ۲۰۰ ميلي ليتري ريخته و  pH  آنرا اندازه گيري كنيد. بشر را روي گرم كن الكتريكي گذاشته و پس از رسيدن شير به دماي ۵۲ درجه سانتيگراد قطره قطره اسيد لاكتيك اضافه كرده تا شير لخته شود . در اين حالت pH آن را مجددا اندازه بگيريد. سپس كازئين لخته شده را بوسيله عبور دادن محتويات بشر از قيف بوخنر مجهز به كاغذ صافي و ارلن متصل به پمپ خلا صاف كنيد.

 

براي ساخت چسب كازئين (Wet- mix glue)  سه ظرف پلي پروپيلني حاوي مواد و درصدهاي امده در جدول بالا آماده كنيد پس از آماده سازي و همزدن مناسب محتويات هر ظرف محلول قليايي ظرف ۲ (هيدروكسيد سديم – آب ) را به ظرف ۱ (كازئين – آب) اضافه كرده و پس از هم زدن و حل شدن كازئين محتويات ظرف ۳ رابه آن اضافه نموده و مخلوط نماييد براي آزمودن چسب بدست امده مي توانيد سطوح دو قطعه چوب يا مقوا را به آن اغشته كرده و بهم بچسبانيد با قرار دادن نمونه ها به مدت ۶ الي ۷ ساعت در دماي ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتي گراد چسب از استحكام لازم برخوردار مي باشد و مي توانيد با استفاده از آزمون هاي مرتبط استحكام آنرا اندازه گيري كنيد.

 

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
https://cheminfinity.com/lab/%d9%86%d8%ad%d9%88%d9%87-%d8%b3%d8%a7%d8%ae%d8%aa-%da%86%d8%b3%d8%a8-%d9%83%d8%a7%d8%b2%d8%a6%d9%8a%d9%86/
Twitter
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *