شیمی اتمسفر شیمی رنگ ها

شیمی آلودگی و اثرات زیست محیطی آتش بازی

شیمی آلی ناشی از آتش بازی

خیلی از ما از تماشای آتش بازی دیدنی که نشان دهنده ی شروع سال جدید است لذت می بریم. اما رنگ های پر طراوت در آتش بازی تاثیراتی که می تواند بر محیط زیست داشته باشد را به درستی نشان نمی دهد. به کمک این گرافیک ما نگاهی به برخی از این مسائل که می تواند منجر به آلودگی های زیست محیطی شود می اندازیم.

به عنوان یک ناظر شاید به نظر رسد که آتش بازی به سادگی ناپدید می شود بدون اینکه بعد از تحویل بار آتشین به آسمان ها اثری از خود به جای گذارد. اما به هیچ وجه این گونه نیست و آن ها میلیاردها ذرات کوچک را به جای می گذارند، یک مخلوط شیمیایی، ترکیبی که شامل اجزای مختلف است که آتش بازی را شکل می دهد.

ذرات معلق

ذرات معلق به جا مانده از آتش بازی یکی از مهم ترین عوامل آلوده کننده است، و یکی از موضوعاتی است که دانشمندان نگاهی به برخی از جزئیات آن داشته اند.

علاقه ویژه به بررسی مشکلات زیست محیطی ناشی از آتش بازی هایی است که برخی از ریز ترین ذرات را از خود به جای می گذارند که به این ذرات ریز ، ذرات معلق گویند (مخفف آن PM است). مواد دارای ذرات ریز معمولا به دو گروه تقسیم بندی می شوند:

PM10 : که به ذراتی با قطر ۱۰ میکرومتر یا کمتر بر می گردد و PM2.5:  که به ذراتی با قطر۲٫۵ میکرومتر یا کمتر برمی گردد. به منظور مقایسه یک موی انسان قطری به اندازه ی ۷۰-۵۰ میکرومتر دارد.

بعد از نمایش آتش بازی تعدادی از مطالعات نشان داد که غلظت ذرات معلق ، در جو محلی به طور قابل ملاحظه ای برای چند روز بعد از نمایش افزایش پیدا می کند. فقط این هفته در آلمان سطوح ذرات ریز به ۲۶ برابر حد توصیه شده ی EU  که ۵۰ میکروگرم در متر مکعب از هوا هست، رسید که این ارقام نشان می دهد که در سرتاسر کشور بیشتر از ۴۰۰۰ تن از ذرات معلق به اتمسفر بعد از نمایش آتش بازی تزریق می شود. در ضمن یک مطالعه در US دریافت که غلظت ذرات معلق ۲۴ ساعت بعد از روز نمایش آتش بازی ۳۷۰% افزایش پیدا می کند.

غلظت بالای ذرات معلق می تواند بر سلامتی ما تاثیر بگذارد. ذرات در هوا معلق باقی می مانند و میتوانند تنفس شوند. این امر می تواند منجر به مشکلات تنفسی یا تشدید کردن وضعیت هایی نظیر آسم شود.  در معرض مواد دارای ذرات ریز قرار گرفتن در مدت طولانی با بیماری های تنفسی و قلبی عروقی در ارتباط است.

اثر فلزات موجود در مواد آتش بازی

فقط به دلیل حضور این ذرات این مشکلات به وجود نمی آید بلکه ذات شیمیایی آن ها نیز می تواند اثرات زیان باری داشته باشد. رنگ های آتش بازی از ترکیباتی از فلزات گوناگون به دست می آید و بعضی از ترکیبات فلزی نیز به عنوان اجزایی در مخلوط قابل احتراق استفاده می شود. ذرات ریز از این فلزات به وسیله ی مواد محترقه آتش بازی پراکنده می شوند.ترکیبات باریمی که برای ایجاد رنگ سبز استفاده می شود نمونه ای از این مورد است.

فلزات دیگر در بعضی از کشورها به دلیل سمی بودن ممنوع شده اند. این ها شامل سرب و کروم هستند. با این وجود واردات مواد آتش بازی از کشورهایی که این فلزات ممنوع نیستند هنوز می تواند منجر به آزاد سازی آن ها در طول نمایش آتش بازی شود و اقزایش  سطوح آن ها بعد از نمایش ها در جو محلی ثبت شده است. 

آلودگی آب ها به وسیله ی پرکلرات ها

همانند فلزات نوعی دیگر از ترکیبات نیز می تواند مشکل ایجاد کند. ترکیبات پرکلرات در بعضی از مواد آتش بازی به عنوان اکسید کننده استفاده می شود. ترکیبات شیمیایی که اکسیژن آزاد می کند و به سوخت در واکنش احتراق در آتش بازی کمک می کند. پرکلرات وقتی که بعد از نمایش آتش بازی بر زمین می نشیند می تواند آب را آلوده کند و مطالعات نشان داده است که غلظت پرکلرات در نزدیکی بسترهایی از آب به طور قابل توجهی می تواند افزایش پیدا کند. در بعضی موارد افزایش بیشتر از ۱۰۰۰ برابر مقدارمعمول است.

پرکلرات میتواند ارگانیسم های آبی را در خطر قرار بدهد اما در بعضی موارد همچنین می تواند ما را در خطر قرار بدهد. نگرانی وجود دارد که بلع پرکلرات می تواند با تولید هورمون های تیروئید تداخل کند .بعد از نمایش آتش بازی امکان آلودگی ذخایر آب نوشیدنی توسط پرکلرات وجود دارد.

در نهایت گاز های آلوده کننده که ما با آن ها آشنا هستیم نیز می تواند با آتش بازی تولید شود. این ها شامل گاز هایی نظیر نیتروژن دی اکسید و سولفور دی اکسید هستند که می تواند منجر به مشکلات تنفسی شوند اگر غلظت آن ها در جو محلی بالا رود.

در حالیکه مقدار تولید این ترکیبات به وسیله ی مواد آتش بازی در مقایسه با مقدار تولید این مواد به وسیله ی سوختن سوخت های فسیلی یا احتراق بنزین در ماشین ها بسیار کمتر است اما بازهم می تواند تاثیری در اتمسفر محلی داشته باشد.

دانشمندان با وجود این مشکلات بی کار ننشسته اند و تلاش هایی برای ایجاد آتش بازی سبز تری که تاثیر کمتری بر محیط زیست دارد انجام داده اند. اخیرا ترکیباتی که نیاز به استفاده از ترکیبات پرکلرات در ترکیبات آتش بازی را کاهش می دهند توسعه یافته است و تلاش های دیگری برای کاهش حضور محصولات قابل احتراق انجام شده است. اما گفته می شود که هنوز کار های زیادی باید برای کاهش تاثیرات زیست محیطی انجام شود.

بنابراین نوبت بعد که شما در یک نمایش آتش بازی هستید از رنگ ها لذت ببرید اما تاثیرات زیست محیطی را نیز در ذهن داشته باشید.

مترجم :مونا مهرانی

این مطلب و اینفوگرافی توسط وبسایت compoundchem.com تولید و توسط وبسایت cheminfinity.com ترجمه شده است . کپی برداری تنها با ذکر منبع ترجمه مجاز می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
https://cheminfinity.com/atmospheric-chemistry/%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c-%d8%a2%d9%84%d9%88%d8%af%da%af%db%8c-%d9%88-%d8%a7%d8%ab%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d8%b2%db%8c%d8%b3%d8%aa-%d9%85%d8%ad%db%8c%d8%b7%db%8c-%d8%a2%d8%aa%d8%b4-%d8%a8%d8%a7%d8%b2%db%8c/
Twitter
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *