شیمی لوازم آرایشی

شیمی لاک ناخن – پلیمر ها ، روان کننده ها و رنگدانه ها

رنگ کردن ناخن ها با لاک ناخن شاید به عنوان یک فرآیند پیچیده و خاص شیمیایی به نظر نیاید اما حداقل بیشتر از آن چیزی است که مشاهده می شود. پلیمریزاسیون ، عوامل تیکستروپیک ، حلال ها و ترموکرومیسم همگی جزو اصطلاحاتی هستند که اغلب شما در آزمایشگاه می شنوید تا سالن زیبایی ، اما همه اینها با لاک ناخن در ارتباط اند. در این گرافیک و مقاله ، نگاهی انداخته ایم به موضوعات مختلف شیمی که گردهم می آیند تا رنگ ناخن شما را تشکیل دهند.

شیمی لاک ناخن

لاک ناخن های متداول از یک پلیمر ، که اغلب نیترو سلولز می باشد که در یک حلالی که معمولا اتیل استات و یا بوتیل استات می باشد حل شده است ،تشکیل شده است .  هنگامی که حلال به کاررفته ، تبخیر می شود پلیمر باقی مانده یک فیلم روی ناخن تشکیل می دهد. رزین های پلیمری چسبنده همچنین حاوی فرمولاسیونی هستند که به چسبندگی فیلم پلیمری به ناخن کمک می کنند. این به اصطلاح اصلاح کننده های فیلم همچنین باعث براق شدن پلیمر نهایی می شود.

با این حال لاک ناخن های متداول تنها گزینه موجود نیستند .لاک ژل ناخن یک فرمول جایگزین می باشد که شامل ترکیبات متاکریلات و ترکیبات آغاز کننده نوری  مانند بنزوئیل پروکسید می باشد. بر خلاف لاک ناخن های متداول این مخلوط به راحتی قابل استفاده نیست و کنار گذاشته نمی شود تا خشک شود. به جای آن اینها در لایه هایی به به کار گرفته می شود که در معرض نور فرابنفش قرار گیرند . این عمل یک فرایند پلیمریزاسیون را آغاز می کند که لاک را به حالت جامد و سفت در می آورد.

در هر دو نوع لاک ناخن از روان کننده ها نیز استفاده می شود .  این ها ترکیباتی هستند که مانع ترک خوردن و خراش برداشتن آسان لاک می شوند . این ترکیبات هنگامی که حلال ها تبخیر می شوند و یا هنگامی که لاک با نور فرابنفش شروع به پلیمریزاسیون می کند ، باقی می ماند. در حقیقت آنها نه تنها در لاک بلکه در طیف گسترده ای از پلاستیک ها استفاده می شوند و قابلیت انعطاف را به آنها اضافه می کند.

این روان کننده ها که در لاک های ناخن استفاده می شود بدون وجود اختلاف نظر در استفاده نیستند. مثلا دی بوتیل فتالات    (DBP) استفاده ی گسترده ای به عنوان روان کننده دارد اما استفاده از آن در اروپا از سال ۲۰۰۴ به علت احتمال دخالت در سیستم هورمونی انسان ممنوع شده است . همچنین استفاده از این ماده در امریکا نیز منسوخ شده است و جای خود را به روان کننده های دیگری نظیر کامفور ، گلیسریل تری بنزوات و تری فنیل فسفات (TPPP) داده است . آخرین مورد که به عنوان جایگزینی برای DBP استفاده فزاینده ای یافته بود نیز مشکوک به ایجاد اختلال در هورمون ها شد و نشان داد که یافتن یک جایگزین خوب برای مواد ممنوع شده همیشه آسان نیست.

عناصر کلیدی در لاک های ناخن ترکیباتی هستند که به لاک رنگ می بخشند. این ها رنگدانه ها هستند که یا آلی هستند یا معدنی . رنگدانه های معدنی که استفاده می شوند شامل کروم اکسید برای ایجاد رنگ سبز ، آهن اکسید برای ایجاد رنگ های قرمز و نارنجی و فریک فرو سیانید ها برای ایجاد رنگ آبی می باشد. رنگدانه های آلی شبیه به آنهایی که در رنگ های خوراکی استفاده می شود، می باشند و در رنگ های متنوعی موجود هستند.

اثرات رنگی پیچیده تری نیز محتمل اند . با استفاده از تیتانیوم دی اکسید رقیق شده و یا میکا و ترکیب آن با لاک می توان جلای مرواریدی به دست آورد و همچنین کمی درخشندگی و براق بودن نیز به لاک افزود. غلیظ کننده هایی نظیر stearalkonium hectorite نیز برای حفظ رنگ افزوده می شود و دیگر افزودنی های معلق در لاک.

لاک ناخن های ترموکرومیک (حساس به دما) و فوتوکرومیک (حساس به نور) نیز وجود دارند. لاک های ترموکرومیک از ترکیباتی به نام leucodyes  که داخل میکروکپسول ها وجود دارند ، استفاده می کنند. این میکروکپسول ها همچنین حاوی یک حلال با نقطه ذوب پایین و یک اسید اند . هنگامی که دما به مقدار کافی پایین می آید ، مولکول های رنگدانه و اسید در نزدیکی هم قرار می گیرند که اجازه انتقال اتم های هیدروژن بین موکول ها  را می دهد و هیدروژن مولکول رنگدانه را ترک می کند که باعث تشکیل فرم رنگ دار مولکول می شود . هنگامی که دما افزایش می یابد حلال ذوب شده و مولکول های به دور از یکدیگر حرکت می کنند و انتقال هیدروژن دیگر اتفاق نمی افتد و رنگدانه به حالت بدون رنگ در می آید.

لاک های فوتوکرومیک از ترکیبات حساس به نور استفاده می کنند که هنگامی که در معرض نور خورشید قرار می گیرند در ساختارشان تغییر به وجود می آید . مثال هایی برای این ترکیبات  spiropyrans  و  spirooxazines هستند . تغییر ساختاری در جذب اشعه فرابنفش ، جذب ترکیب را تغییر می دهد و باعث تغییر رنگ می شود.

نور فرابنفش همچنین می تواند مشکلاتی برای لاک ناخن به وجود آورد . با گذشت مدتی از در معرض نور فرابنفش قرار گرفتن نور فرابنفش می تواند باعث محو رنگ لاک شود . برای رفع این مشکل معمولا افزودنی بنزوفنون به مخلوط افزوده می شود . این افزودنی اشعه فرابنفش را جذب می کند و از سفید شدن رنگدانه های رنگی داخل لاک جلوگیری می کند .

لاک ناخن به تعداد زیادی از موضوعات شیمی مربوط می شود و همه اینها برای اینکه محصول نهایی به اندازه کافی موثر باشد ، حیاتی اند .

 

 

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *