شیمی لوازم آرایشی

شیمی لوازم آرایشی – رژ لب قرمز

موم ها و روغن ها

 

موم ها ساختار اصلی رژ لب ها را تشکیل می دهند به طوری که در ساختار این ماده آرایشی انواع مختلف موم از جمله موم های طبیعی مانند موم عسل، موم کارنائوبا و موم کاندلیلا شرکت دارند. یکی از موم های طبیعی نامبرده در بین دیگر موم ها دارای نقش کلیدی تری است، موم کارنائوبا دارای بالاترین نقطه ذوب میان انواع موم هاست و استفاده از این ماده در رژ لب ها باعث می شود که این ماده آرایشی به راحتی ذوب نشود و از این طریق ماندگاری آن بیشتر می شود.

شیمی رژ لب قرمز
شیمی رژ لب قرمز

 

رنگ ها و رنگدانه ها

 

ترکیبات شاخص دیگری که در رژ لب ها وجود دارد، رنگدانه ها و رنگ ها هستند. طیف گسترده‌ای از رنگ ها و رنگدانه ها در ایجاد رنگی که شما در رژ ها می بینید شرکت دارند. برای مثال رنگ قرمز کارمین یک رنگدانه است که از باقیمانده فلس حشرات خاصی بدست می آید و در ایجاد رنگ قرمز رژ از آن استفاده می شود. ائوزین نیز یک رنگ است که با گروه آمین پروتئین های سطحی پوست واکنش می دهد و رنگ قرمز ایجاد می کند. از مواد دیگری که استفاده از آنها در رژ لب ها متداول است، تیتانیوم دی اکسید است که در رقیق سازی رنگ ها و ایجاد سایه های صورتی کاربرد دارد.

 

دیگر ترکیبات 

مواد شیمیایی گوناگونی که در رژ ها وجود دارد،بعضاً بد بو هستند. به همین دلیل انواعی از رایحه های مختلف برای پوشش دادن بوی بد ترکیبات شیمیایی، استفاده می شود.  ماده شیمیایی دیگری که در انواع خاصی از رژ لب ها که حجم دهنده هستند، وجود دارد، کاپساسین ها هستند. (کاپساسین ها موادی هستند که در سس های چیلی و فلفل های تند وجود دارند) . این ماده با خاصیت تحریک کنندگی که برای پوست دارد باعث ایجاد برآمدگی های بسیار کوچک در سطح پوست شده و به این صورت باعث حجم دهندگی می شود.

 

این اینفوگرافی ساخته ی وبسایت compoundchem.com می باشد و توسط گروه cheminfinity ترجمه شده است

در کانال تلگرام  ما عضو شوید

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
https://cheminfinity.com/cosmetic-chemistry/%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c-%d9%84%d9%88%d8%a7%d8%b2%d9%85-%d8%a2%d8%b1%d8%a7%db%8c%d8%b4%db%8c-%d8%b1%da%98-%d9%84%d8%a8-%d9%82%d8%b1%d9%85%d8%b2/
Twitter
Instagram

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *