شیمی اشیا شیمی مواد شوینده

ماشین ظرفشویی چگونه کار می کند ؟ – شیمی ماشین ظرفشویی

 

ماشین ظرفشویی چگونه کار می کند ؟ – شیمی ماشین ظرفشویی – چه چیزی در قرص های ظرف شویی وجود دارد که باعث درخشندگی و تمیزی ظروف می شود؟ مواد تشکیل دهنده ی قرص ظرفشویی چه هستند ؟ در این گرافیک و مقاله تعدادی از ترکیبات سازنده این قرص ها و نحوه ی عملکرد ماشین ظرفشویی مورد بررسی قرار می گیرند.

شیمی ماشین ظرفشویی و قرص ظرفشویی
شیمی ماشین ظرفشویی و قرص ظرفشویی

قبل از اینکه ماشین های ظرفشویی شروع به شستشوی ظرف ها کنند لازم است که مشکلات و مسائل شیمیایی آب مورد استفاده برای شستشو حل شود. در بسیاری از موارد ، آبی که برای شستشو مورد استفاده قرار می گیرد سخت است . از نظر علمی واژه ی سخت هنگامی به آب اطلاق می شود که آب حاوی مقادیر زیادی از یون های کلسیم و منیزیم به صورت محلول باشد که این یون ها می توانند باعث تشکیل آهک شوند که برای ماشین های ظرفشویی مضر است.

ماشین های ظرف شویی از یک رزین تبادل یونی برای حذف یون های کلسیم و منیزیم از آب استفاده می کند. این رزین های تبادل یونی دارای یون های سدیم هستند. همان طور که از نام انها مشخص است یون های کلسیم و منیزیم در این رزین ها گیر می افتند و جای خود را با سدیم عوض می کنند. با این مکانیسم سختی آب تاحدود از بین می رود.
یون های سدیم موجود در این رزین ها محدود است و با گذشت زمان تمام می شوند و لازم است که این رزین ها دوباره با سدیم شارژ شوند. به همین دلیل است که ما به مخزن ماشین ظرفشویی نمک اضافه می کنیم . اضافه کردن نمک باعث احیا و شارژ رزین ها می شود.

مواد شوینده مورد استفاده در ماشین های ظرفشویی و قرص ها معمولا حاوی ترکیبات شیمیایی هستند که به آن ها سازنده گویند. این مواد به حذف یون های کلسیم و منیزیم در آب در طول فرآیند شستشو ادامه می دهند . فسفات ها ، سیترات ها و پلی کربنات ها به کلسیم و منیزیم می چسبند و آن ها را رسوب می دهند .
در سال های اخیر استفاده از ترکیبات فسفات برای این کار به دلیل نگرانی های زیست محیطی کم تر شده است . تاثیر فسفات به این صورت است که باعث تشکیل توده های جلبک در راه آب می شود که می تواند بر اکو سیستم تاثیرات سو داشته باشد.

پس از نرم شدن آب و وارد شدن آن به محل شستشو ، کار شستشوی ظروف آغاز می شود. قرص ظرفشوی دارای ترکیبات مختلف و متنوعی است که هر کدام می توانند به نحوی به شستشوی ظروف کمک کنند. یکی از مهم ترین این ترکیبات سورفکتنت ها هستند که این مواد را می توان در اغلب شوینده های دیگر نظیر شامپو ها و پودر های لباسشویی نیز یافت. این مولکول ها دارای یک سر قطبی و یک سر ناقطبی هستند . طرف قطبی این مولکول ها به آب و طرف ناقطبی به مولکول های چربی می چسبند و به این صورت باعث حذف این مولکول ها از روی سطوح می شوند. در قرص ظرفشویی معمولا از سورفکتنت های نانیونیک که دارای کف کمتری می باشند استفاده می کنند.

ترکیبات قلیایی موجود در قرص ظرفشویی نیز در فرایند شستشو از اهمیت بالایی برخوردارند . این مواد می توانند با چربی(روغن)واکنش دهند و آن ها را به ذرات کوچکتر محلول در آب تبدیل کنند سپس طی شستشو این مواد حذف شوند.
مواد قلیایی همچنین می توانند بخش های فلزی ماشین های ظرفشویی را از خوردگی توسط اسید ها حفظ کنند. علاوه بر این می توانند قلیاییت را به حد بهینه ای برسانند که سایر ترکیبات موجود در قرص های ظرفشویی بهترین کارکرد خود را داشته باشند.

مواد قلیایی کارکرد بسیار خوبی برای حذف باقی مانده های چربی موجود در سطح ظروف دارند اما برای از بین بردن لکه های دیگر نیاز به آنزیم داریم . آمیلاز ها ذرات نشاسته را می شکنند و نیز پروتئاز ها ذرات پروتئین را می شکنند.
از آنجا که آنزیم ها ساختار پروتئینی دارند در دما های بالا کارکرد خود را از دست می دهند . به همین دلیل در ابتدای چرخه مورد استفاده قرار گیرند و هنگامی که دما افزایش یافت نوبت به سایر مواد پاک کنند می رسد.

رنگبر ها مواد بعدی هستند که وارد چرخه شستشو می شوند . رنگبر ها مواد رنگی موجود را اکسید می کنند و آن ها را حذف می کنند .
ترکیباتی که پراکسید آزاد می کنند مثل سدیم پروکسی کربنات ها برای این کار مورد استفاده قرار می گیرند .
فعال کننده ها مواد دیگری هستند که شوینده ها موجودند. این مواد با هیدروژن پرکسید واکنش می دهند و این فرایند باعث تشکیل رنگبر هایی با کارایی بالا می شود که قادر به کارکرد بهتر در دما های پایین هستند.
تترا استیلن دی امین (TAED) فعال کنند اصلی مورد استفاده در اروپا است . در ایالات متحده سدیم نونانویلوکسی بنزویل سولفات (NOBS) استفاده می شود.

در پایان چرخه شستشو نیاز به ترکیبات شیمیایی دیگری است که باعث خشک شدن سریع ظرف ها می شود ، این جا ، موقعی است که رینس اید ها (rinse aid) ایفای نقش می کنند . این مواد شامل سورفکتنت هایی است که باعث کاهش کشش سطحی آب می شود . کاهش کشش سطحی آب باعث می شود که به جای تشکیل قطرات آب روی ظروف لایه نازکی از آّب سطح ظرف را بپوشاند.
این کار باعث افزایش سطح تماس آب می شود که در نهایت می تواند تبخیر سریعتر آب از روی ظرف ها را تضمین کند . نتیجه ی این فرایند این است که جای قطره های آب روی ظرف نمی ماند.
به عنوان یک نتیجه گیری نهایی ماشین های ظرفشویی باعث آسان تر شدن کار ها برای شما می شود. این ماشین می تواند با انجام مجموعه ای از فرایند های شیمیایی باعث درخشندگی ظرف های شما شود.

 

این مطلب و اینفوگرافی توسط وبسایت compoundchem.com تولید و به توسط وبسایت cheminfinity.com ترجمه شده است . کپی برداری تنها با ذکر منبع ترجمه مجاز می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.