شیمی آلی

راهنمای واکنش اکسیداسیون الکل ها

اکسیداسیون الکل ها

اکسیداسیون الکل ها – در این مقاله نگاهی سریع به واکنش اکسیداسیون الکل ها به منظور استفاده دانشجوبان شیمی می اندازیم . این گرافیک سعی دارد تا خلاصه ای از واکنش دهنده هایی که استفاده می شود ، تجهیزات مورد نیاز  و راه هایی از شناسایی محصولات تشکیل شده را فراهم آورد.

برای هر شیمیست با تجربه ای که این مطلب را می خواند باید روشن ساخت که این خلاصه ی گرافیکی  با توجه به برنامه درس شیمی دانش آموزان سطح A انگلستان نوشته شده است .

به همین دلیل در این گرافیک به سدیم و پتاسیم دی کرومات به عنوان عامل اکسید کننده برتری داده می شود باوجود این حقیقت که این ها به طور معمول کمتر از واکنش گر هایی مانند پریدینیوم کلرو کرومات (pcc)  و پریدینیوم دی کرومات استفاده می شوند.

در این گرافیک همچنین از پرداختن به جزئیات درباره ی مکانیسم صرف نظر شده است.  همانطور که گفته شده عوامل اکسنده را به سادگی با اکسیژن نشان می دهند و نیاز به هیچ دانشی از رفتار در الکلی که اکسید می شود نداریم. اگر شما علاقه مند به یادگیری بیشتر درمورد جزئیات واکنش هستید James Ashenhurst یک توضیح روشنگر و عالی در این رابطه داده است .(اما این نیازمند کمی دانش شیمیایی قبلی برای فهمیدن مطالب است.)

از سوی دیگر اگر شیمی آلی استفاده شده در این مقاله کمی فراتر از سطح دانش شماست ، مقاله توضیح ساده گروه های عاملی جای مناسبی برای شروع یادگیری می باشد.

واکنشگر های اکسیداسیون الکل ها

الکل ها می توانند با استفاده از عامل اکسید کننده به ترکیبات کربونیل که شامل باند c=o است اکسید شوند. نمک های دی کرومات اسیدی شده می توانند به عنوان اکسنده استفاده شوند اگرچه به دلیل سمیت آنها واکنشگر های جایگزینی نیز می تواند استفاده شود مانند پریدینیوم کلرو کرومات (PCC).

نوع ترکیبی که از واکنش بدست می آید بستگی به الکل آغازگر دارد . زمانی که یک واکنش اکسیداسیونی با نمک دی کرومات انجام می شود یون دی کرومات به یون +Cr3 کاهش می یابد. و تغییر رنگ از نارنجی به سبز تیره می دهد.

تجهیزات مورد نیاز

یک آلدهید می تواند از تقطیر الکل های نوع یک بدست بیاید . در غیر این صورت از گرمای زیر رفلاکس  استفاده می شود تا اطمینان حاصل شود که قبل از تقطیر محصول بدست آمده ، الکل کاملا اکسید شده است.

تست محصولات اکسیداسیون اکل ها

عامل اکسید کننده در معادله ی شیمیایی می تواند به سادگی به صورت [o] نشان داده شود .

دو واکنش شیمیایی مختلف وجود دارد که می تواند برای شناسایی محصولات واکنش های اکسایشی استفاده شود.

۱- محلول تولنز (Tollen’s reagent)

شامل یون دی آمین نقره +[Ag(NH3)2] می باشد آلدهید ها این را به نقره متالیک کاهش می دهند و در سطح شیشه آینه ی نقره ای تشکیل می دهند .

۲- محلول فلینگ (Fehling’s reagent)

شامل کمپلکس های یون +Cu2 می باشد آلدهید ها این یون ها را به اکسید قرمز رنگ مس (|) کاهش می دهند . کتون ها با محلول فلینگ واکنش نمی دهند .

مترجم : مونا مهرانی 

منابع:

Oxidation of alcohols – J Clark, ChemGuide

Organic chemistry (£) – J Clayden, N Greeves, & S Warren

این مطلب و اینفوگرافی توسط وبسایت compoundchem.com تولید و به توسط وبسایت cheminfinity.com ترجمه شده است . کپی برداری تنها با ذکر منبع ترجمه مجاز می باشد.

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *