آموزش شیمی تجزیه

طیف سنجی مادون قرمز (IR) – روش های اسپکتروسکوپی

طیف سنجی مادون قرمز

طیف سنجی مادون قرمز که از مجموعه روش های طیف سنجی یا اسپکتروسکوپی می باشد در این مقاله بررسی می شود.  عموما اسپکتروسکوپی یا طیف سنجی ، مطالعه ی برهم کنش میان نور و ماده است .طیف سنجی مادون قرمز (IR) یک تکنیک خاص است که می تواند به شناسائی ترکیبات آلی کمک کند.

نور مرئی تنها بخشی از طیف امواج الکترومغناطیس می باشد و قسمت زیر ناحیه مرئی که به ناحیه مادون قرمز معروف است در طیف سنجی مادون قرمز به کار می رود. در این تکنیک تابش زیر قرمز (IR) به ماده آلی که قصد شناسایی آن را داریم تابیده می شود. برخی از این فرکانس های زیر قرمز به وسیله ی ترکیب جذب می شوند و اگر نور تابیده شده را در قبل و بعد از تابش به ماده کنترل کنیم می توانیم از فرکانس های جذب شده برای شناسایی گروهی از اتم ها داخل مولکول استفاده کنیم.

این تنها یک توضیح ابتدایی بود اما در واقع چرا ترکیبات شیمیایی ، برخی از فرکانس های تابیده شده را جذب می کند؟ برای پاسخ به این سوال باید پیوند شیمیایی را با جزئیات بیشتری بررسی کنیم . در واقعیت پیوند های شیمیایی صلب نیستند و مانند یک فنر در حال ارتعاش اند . این پیوند ها می توانند نوری که انرژی متناسب با این ارتعاش را دارد جذب کرده و به حالت ارتعاشی برانگیخته برود.

ما می توانیم این فرکانس های جذب را به وسیله ی یک دتکتور که نور های زیر قرمز عبوری از ترکیب را ثبت می کند شناسائی کنیم . برخی از فرکانس ها بدون هیچ جذبی به طور کامل از ترکیب عبور کرده در حالی که برخی فرکانس ها توسط ترکیب جذب شده اند . که این فرکانس های جذب شده نتیجه حضور پیوند های شیمیایی خاص در مولکول است. این پدیده سبب به وجود آمدن طیفی نظیر طیف زیر می شود:

طیف ir اتانول
طیف ir اتانول

پیک های ظاهر شده در طیف در نتیجه جذب فرکانس های مادون قرمز توسط پیوند های شیمیایی است که معمولا مختص ترکیبی از اتم ها یا گروه های عاملی است. به عنوان مثال ، در طیف بالا جذب پهن که در سمت چپ طیف وجود دارد به دلیل وجود پیوند O-H و جذب فرکانس مربوطه است.

در این گرافیک فرکانس جذب مخصوص برخی پیوند ها نشان داده شده است. شیمیدان ها با استفاده از تکنیک طیف سنجی مادون قرمز (IR) و دیگر تکنیک های اسپکتروسکوپی مانند NMR و … ساختار یک ترکیب شیمیایی را پیش بینی می کنند.

این مطلب و اینفوگرافی توسط وبسایت compoundchem.com تولید و توسط وبسایت cheminfinity.com ترجمه شده است . کپی برداری تنها با ذکر منبع ترجمه مجاز می باشد.

منابع:

Infrared spectroscopy – UC Davis Chemwiki

Table of characteristic IR absorptions – University of Colorado

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *