شیمی مواد غذایی

شیمی کنسرو سازی

براي محافظت كردن از ميوه ها و سبزيجات بايد ابتدا آن ها را استريل كرد سپس آن ها را در يك ظرف بدون منفذ كاملا مسدود كرد . در تصاوير و شرح هاي زير نگاهي به قسمت هاي كليديِ اين فرايند مي كنيم.

شیمی کنسرو سازی
شیمی کنسرو سازی

اسیدیته

دو نوع از غذا ها براي كنسرو سازي در نظر گرفته شده اند.غذاهايي با ميزان اسيد بالا كه ميزان اسيد كافي براي جلوگيري از رشد باكتري ها را دارند.غذاهايي كه مقدار اسيد كمي دارندو نيازمند اضافه كردن مقداري اسيد به تركيب خود مي باشند كه معمولا از آبِ ليمو ترش يا سركه اين اسيدِ اضافي را مي گيرند يا نيازمند استريليزه كردن در دماي بسيار بالا مي باشند.

اهمیت دما

گرم كردن غدا ها در دماي مناسب بسيار مهم است زيرا اين دما ميكروب هايي كه ممكن است به هر جهت تحت شرايط ذخيره اي رشد كرده باشند را بكشد.در مورد غذا ها با ميزان اسيد كم شما بايد از نيرو و فشارِ فِر استفاده كنيد تا به دماي موردِ نياز برسيد.دمايي كه در آن ظرف ها در انبار دوام مي آورند حتي مي توانند كيفيتِ محصولات كنسرو شده را نيز تحت تاثير قرار دهند.

 

هاگ های بوتولونیوم و کنسرو سازی

هاگ هاي بوتولونيوم بر روي بسياري از غذا هاي تازه زندگي مي كنند.گرچه معمولا آن ها بي ضرر هستند اما تحت شرايط مساعد مي توانند رشد كنند و به باكتري تبديل شوند كه سمِ کشنده بوتولونيومِ  را مي سازد.اسيديته و دما از عوامل كليدي براي جلوگيري ازتوليدِ سم در محصولات كنسرو شده هستند.

 

این اینفوگرافی توسط وبسایت COMPUNDCHEM,.COM تولید و توسط گروه CHEMI INFINITY ترجمه شده است

ورود به کانال تلگرام

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.