جایزه نوبل

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷ – میکروسکوپ الکترونی کریو

جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷ به Jacques Dubochet , Joachim Frank Richard Henderson برای توسعه میکروسکوپ الکترونی کریو (cryo-EM) برای تشخیص ساختار بیو مولکول ها تعلق گرفت .

جایزه نوبل شیمی 2017
جایزه نوبل شیمی ۲۰۱۷

 

میکروسکوپ الکترونی کریو یک تکنیک است که امکان تهیه یک عکس سه بعدی در مقیاس اتمی از مولکول های زیستی را فراهم می کند. این دستگاه می تواند تصاویری از مولکول های زیستی ثبت کند که با تکنیک های موجود قبلی قابل مشاهده نبودند .

Henderson پیشگام استفاده از میکروسکوپ الکترونی برای مشاهده پروتئین هاست . به همین وسیله ، او در سال ۱۹۹۰ اولین تصویر درمقیاس اتمی از یک پروتئین به نام bacteriorhodopsin را تولید کرد .

فرانک یک متد انالیز تصویر را توسعه داد که به کامپیوتر اجازه می دهد که با استفاده از تعداد زیادی تصویر دو بعدی T تصویر سه بعدی با رزولوشن بالا از مولکول زیستی بسازد ،که باعث افزایش کیفیت تصاویر بیو مولکول ها شد.

نمونه های بیولوژیک در اثر خلا میکروسکوپ الکترونی خشک شده و از بین می رود. Dubochet این موضوع را به وسیله فریز سریع نمونه ها در مایعی با دمای ۱۷۳- سانتی گراد به منظور تشکیل یک شیشه یخی به جای کریستال حل کرد.

میکروسکوپ الکترونی کریو به دانشمندان امکان آشکار سازی نحوه تحرک پروتئین ها و نحوه بر هم کنش آنها با دیگر مولکول ها ، فریز شدن و مشاهده آنها در مراحل میانی را فراهم می کند. این وسیله می تواند دانسته های مارا در مورد اهداف دارویی و فرایند های بیولوژیکی افزایش دهد.

 

این مقاله توسط سایت COMPOUNDCHEM.COM  تولید و به وسیله وبسایت CHEMINFINITY.COM  ترجمه شده است . کپی برداری تنها با ذکر منبع مجاز است.

 

ما را در شبکه های اجتماعی فالو و لایک کنید
RSS
Follow by Email
Facebook
Google+
https://cheminfinity.com/nobel-price/%d8%ac%d8%a7%db%8c%d8%b2%d9%87-%d9%86%d9%88%d8%a8%d9%84-%d8%b4%db%8c%d9%85%db%8c-2017/
Twitter
Instagram

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *